Kojení nedonošených dětí

Každá kapka se počítá

Medela vytvořila tuto příručku, aby podpořila matky předčasně narozených dětí a upevnila jejich odhodlání kojit. Poskytování lásky a ochrany dítěti již od samého začátku je nezbytné pro jeho zdraví a celkový vývoj. Medela se zavázala podporovat matky v jejich rozhodnutí kojit. Provádí neustálý výzkum a na jejich základě vytváří produkty, které posléze přináší rodinám i odborníkům. 
Medela je soukromá společnost se sídlem ve Švýcarsku. Zahrnuje tři podnikatelské oblasti: kojení, neonatologie (fototerapeutické systémy) a sací technologie, poskytuje kompletní řadu produktů pro spotřebitele a odborníky.
Rozsáhlý výzkum v oblasti sání dítěte prováděný firmou Medela, profesorem Petrem Edwinem Hartmannem a jeho týmem na univerzitě v západní Austrálii vedl k rozvoji 2-fázové odsávací ® technologie. Výzkum je založen na odsávací technice, která napodobuje sací rytmus dítěte, což vede k rychlejšímu reflexu spuštění mléka, zvýšenému toku mléka a zkrácení času odsávání.
Odsávačky mateřského mléka Medela jsou navrženy tak, aby splňovaly potřeby všech kojících matek. Široké spektrum odsávaček nabízí přístroje jak pro každodenní i příležitostné použití . Odsávačky jsou k dispozici pro domácí použití i v „nemocniční“ třídě. Medela nabízí možnost pronájmu profesionálních nemocničních odsávaček. Poskytuje také ostatní související produkty, pro péči o prsy, pomůcky pro skladování a uchovávání mléka, speciální pomůcky k alternativnímu krmení. Medela spolupracuje s řadou laktačních poradců, kteří jsou připraveni nabídnout Vám pomoc a radu kdykoliv potřebujete.

 

 

Podpora rodiny a přátel

Mít předčasně narozené dítě je jednou z nejvíce stresujících situací pro jakéhokoliv rodiče. Většina rodičů se nedokáže lehce smířit se skutečností, že jejich dítě je na intenzivní péči a potřebují psychickou podporu. Pocity smutku, stresu a zmatenosti jsou v takovéto situaci zcela normální.
Pro mnoho lidí je kojení neznámým územím. Důležití lidé ve Vašem životě – partner, rodina, přátelé - nemohou vědět, jak náročné je odstříkávat mléko pro nedonošené nebo nemocné dítě, zvláště po dlouhém a náročném dni. Nemusí vědět o starostech, kterými procházíte a o čase. který potřebujete.

Tato brožura může pomoci Vám a Vašemu partnerovi pochopit, co prožíváte, cítíte a více jej zapojit do rozhodování v péči o dítě. Partneři se mohou snadno cítit bezmocní a opomíjení. protože pouze matka může produkovat mateřské mléko.

Je užitečné hovořit o svých pocitech s partnerem a rodinou a připomenout jim, jak moc jejich podporu potřebujete. Mohou Vás podporovat mnoha způsoby od dobrého zázemí až třeba po přípravu pomůcek k odsávání a jejich následné čištění.

Mějte soukromí
Poraďte se svým partnerem a přáteli, jak Vám mohou pomoci i s jinými úkoly, přípravou jídla, starostí o domácnost atd. Odsávání mléka může zabírat hodně času a fakt, že nestíháte další činnosti může být frustrující. Zkuste partnerovi říct, co potřebujete, aby Vaše odsávání proběhlo v klidu a bylo produktivní.

Rozhodování, zda kojit
Zřejmě většina těhotných žen si představuje okamžik, kdy bude moci chovat a kojit své dítě. Fakt, že se dítě narodí předčasně a je přijato na intenzivní péči znamená pro celou rodinu a zejména matku nesmírný šok.
Je důležité uvědomit si, že i přestože se Vaše dítě narodilo předčasně, můžete mu poskytnout to nejcennější - Vaše mateřské mléko. Tato brožura Vám podá informace, jak toho dosáhnout.

Jak vaše prsy produkují mléko

Anatomie prsní žlázy kojící ženy (1–6 měsíců).
Hlavní mlékovod je velký asi 2mm, 4-5mm pod kůží, kde se rozvětvuje a vyúsťuje na vrcholu bradavky v 5-9 vývodech. Mateřské mléko se tvoří v rozšířených dutinkách (alveolech). Kolem každého alveolu je sval, který pomáhá vyloučit mléko. Smrštění svalu se odehrává reflexně způsobuje tlak mléko do mlékovodu. 

(Pamatujte, že odsávačky mateřského mléka nepumpují mléko, nesají nebo vytahují mléko z prsu. Odsavačka jednoduše stimuluje tok mléka, které následně vytéká z bradavky.)

 

Přínos mateřského mléka pro Vaše předčasně narozené dítě

Lékaři pečující o Vaše dítě vědí o výhodách mateřského mléka pro Vás a Vaše dítě:
·Mateřské mléko pomáhá Vašemu dítěti růst
·Mateřské mléko je dítětem tolerováno lépe než formule
·Mléko pomáhá chránit před infekcemi, kvůli kterým je dítě velmi zranitelné

Výhody mateřského mléka

Kojení má mnoho výhod pro Vás i Vaše dítě a pomáhá vzniku a upevnění citového pouta mezi Vámi a dítětem.

Chrání před bakteriemi  Mateřské mléko obsahuje protilátky, kterými chráníte své dítě před bakteriemi a viry. Tato ochrana je obzvláště důležitá pro předčasně narozené děti, které jsou více náchylné k infekcím. Předčasné mateřské mléko je navíc bohaté na protilátky a růstové faktory.

Pomáhá vašemu dítěti růst
Mateřské mléko také poskytuje živiny, růstové faktory, speciální tuky a hormony, které jsou důležité pro růst a vývoj v rozhodujících prvních měsících po narození.

Snadno strávitelné
Mateřské mléko je snadno stravitelné a vstřebává se snadněji než umělé mléko.

Výhody i pro Vás 
Kojení je dobré také pro Vaše zdraví. Pomůže Vám znovu získat Vaši postavu před otěhotněním, protože tuk uložen v těle během těhotenství se používá jako zdroj energie pro výrobu mateřského mléka. 

Existuje také důkaz, že kojení snižuje riziko karcinomu prsu a ovariálního karcinomu.

Protilátky 
Tělo vyrábí specializované bílkoviny, tzv. protilátky pro boj s infekcí. Matky převádí tyto ochranné protilátky prostřednictvím placenty v posledních třech měsících těhotenství. Pokud se dítě narodí předčasně, tento proces je přerušen. Z tohoto důvodu jsou předčasné děti zvláště náchylné k infekci. Další protilátky děti získávají z mateřského mléka. Kojení tedy pro dítě představuje další linii obrany.

Pečujte o sebe – správná životospráva kojících matek

Výživa 
Během období kojení matky potřebují poskytovat zdravou výživu sobě i svému dítěti. Snažte se jíst pravidelnou stravu - včetně snídaně, svačiny a hlavního jídla - každý den.

Mléko a mléčné výrobky poskytují bílkoviny, vápník a vitamíny.
Ovoce a zelenina poskytují vitamíny a vlákninu. Tělo také potřebuje železo. Chleba, brambory a obiloviny dodávají energii, vlákniny a vitaminy. Maso, ryby a vegetariánské alternativy (jako jsou fazole, luštěniny, sója) poskytují bílkoviny a železo.
Pokuste se zařadit alespoň jednu porci olejnatých ryb týdně, jako jsou čerstvé makrely, losos, sleď nebo sardinky, tuňák. Díky těmto rybám bude zvýšena úroveň zvláštní skupiny tuků s dlouhým řetězcem polynenasycených mastných kyselin ve Vašem mléce. Tyto tuky přispívají k dobrému růstu a vývoji Vašeho dítěte.

Nápoje
Je důležité dodržovat pitný režim, 3-4 litry tekutin denně. Vyhýbejte se čaji černému i zelenému, kávě, slazeným nápojům typu Coca-Cola.

Odpočinek a spánek
Je důležité se i v tomto náročném období starat sama o sebe. Snažte se, abyste měla dostatečný odpočinek a spánek, pak budete mít dostatek energie starat se o své dítě. Když jste dobře odpočinutá, Tvorba a odsávání mléka je pak také také jednodušší.

Kouření
Nyní máte příležitost přestat kouřit. Snížení počtu cigaret každý den může pomoci, pokud se okamžité ukončení kouření jeví jako příliš stresující. Vaše mléko bude obsahovat nikotin, pokud budete kouřit. Kouření může zpomalit tok mléka a také snižuje jeho produkci. Vystavujete své dítě zvýšenému riziku infekce hrudníku, stejně jako riziku smrti.

Je nesmírně důležité, aby jste nekouřila přímo před kojením nebo odsáváním mateřského mléka. Zvýší se hladina nikotinu v mateřském mléce bezprostředně po kouření, a nikotin zůstane ve Vašem mléce asi 95 minut. Dokonce i když si myslíte, že nemůžete přestat kouřit hned, je dobré kojit, protože zdravotní výhody mateřského mléka jsou veliké a převažují nad riziky kterým vystavuje své dítě účinkem nikotinu.

Léky
Vyhýbejte se užívání drog nebo léků, včetně bylinných prostředků, bez porady s lékařem nebo lékárníkem. Nezapomeňte říct zdravotníků že jste kojící.
Pokud budete vybírat antikoncepci s Vaším lékařem, nezapomeňte uvést, že jste kojící, protože to může ovlivnit metdu antikoncepce, kterou zvolíte.

Množství mléka


V prvních několika dnech po porodu se tvoří pouze malé množství mléka, což je naprosto normální. Později se množství mléka, které tvoříte může měnit v závislosti na denní době, a na stavu v jakém se nacházíte. Odsávání můžete cítit jako velký tlak a je důležité mít na paměti, že bez ohledu na to, jak moc či málo mléka jste mohla odsát, bude mít vaše dítě z mléka prospěch. Nepokoušejte se množství odsátého mléka porovnávat s ostatními matkami.

Všechny maminky vytváří první tři až čtyři dny po porodu speciální mléko, které se nazývá mlezivo. Mlezivo je má žlutější barvu. Obsahuje bohatou směs proteinů, včetně protilátek, které pomáhají v ochraně novorozence proti infekcím.

Co je to dostatečné množství mléka?
Jak již bylo uvedeno dříve mateřské mléko je ten nejdůležitější lék a je potřeba, aby jej dítě dostávalo v míře, které jeho zdravotní stav umožní. Vy i Vaše dítě budtee mít prospěch jak z mleziva, tak potom i z plného mateřského mléka.
Téměř všechny matky předčasně narozeného miminka se ptají, zda produkují „normální“ množství mléka. Tvorbu mateřského mléka ovlivňuje mnoho faktorů a to zejména v prvních několika dnech po porodu. U matky, která dítě porodila v termínu a co nejdříve přikládá dítě k prsu, začíná produkce mleziva během prvních 24 hodin po porodu. Tvorba mléka pak následně začíná od 3.-4. dne po porodu. U matek předčasně narozených dětí často trvá nástup laktace delší dobu. Tento stav se označuje jako zpožděný nástup laktace a souvisí s komplikacemi v těhotenství, s léky na vysoký krevní tlak, nedostatečným odpočinkem, dlouhým namáhavým porodem, porodem císařským řezem. Nikdo přesně neví, proč tomu tak je, ale na základě výzkumu docházejí odborníci na kojení k závěru, že tvorba hormonů nebo činnost mléčné žlázy mohou být dočasně ovlivněny těmito komplikacemi a léky. Pomalejší nástup produkce mléka nemusí nutně znamenat, že matka nebude mít později dostatek mléka pro své dítě. Může to trvat pár týdnů, než matka nedonošeného dítěte dožene produkci matky dítěte donošeného. V ideálním případě by měla matka na konci druhého týdne odsát alespoň 500ml mléka (asi dva šálky) každý den. To je množství mléka, které by dítě mělo vypít, aby bylo propuštěno domů.

Složení mateřského mléka se mění 
Během doby, po kterou budete odsávat mléko, budete pozorovat změny v konzistenci, barvě a rychlosti toku Vašeho mléka. Mléko různých matek může vypadat velmi odlišně, ale neznamená to, že kvalita je lepší nebo horší. V prvních dnech, když se odsává mlezivo, můžete získat pouze pár kapek. Postupně, v průběhu následujících pár dní, se objem odsátého mléka zvýší a i mléko poteče snadněji. Zkuste si vzpomenout, že tato etapa trvá jen pár dní a odsávání bude snazší.

Můžete si všimnout, že vaše prsy se změnily, ale není to z důvodu porodu. Důvodem je to, že po třech až čtyřech dnech se začíná tvořit mateřské mléko.

Když se Vám začne mléko tvořit, všimnete si, že Vaše prsy jsou napjatější a plnější. Nedělejte si starosti - to jen znamená, že Vaše tělo se přizpůsobuje.

U matek předčasně narozeného miminka může toto období trvat déle (10-14 dnů). Během poslední etapy těhotenství hormony připravovaly prsy k produkci mléka a tento proces mohl být zkrácen, pokud se Vaše dítě narodilo předčasně.

Komfortní podprsenka
Během tohoto období potřebují Vaše prsy extra podporu v podobě komfortní podprsenky. Nejlépe podprsenku s rychlým rozepínáním na předním díle, které Vám usnadní odsávání a kojení. Nenoste příliš těsné podprsenky a podprsenky s kosticemi, protože mohou poškodit prsní tkáň a mohou způsobit blokování mlékovodů, což může vyústit v mastitidu.

 

 

 

 

Odsávání mateřského mléka


Vaše dítě není ihned po porodu připraveno na krmení přímo z prsu. A tak zatímco Vaše dítě postupně sílí, Vy můžete stimulovat tvorbu mléka pomocí techniky zvané odsávání.
Odsávání mateřského mléka je dovednost, která může trvat i delší dobu. Než se ji naučíte, najdete podporu a praktickou pomoc u sestřiček. Je důležité začít odsávat mléko co nejdříve po narození Vašeho dítěte.

 

Malé množství mléka
V prvních několika dnech po narození dítěte většina matek odsává velmi malé množství mléka – od několika kapek až po množství několika čajových lžiček během každého odsávání. Zvýšený stres, únava a strach o vývoj nedonošence, které provázejí předčasné narození dítěte, mohou způsobit u matky pomalý start produkce mateřského mléka. V prvních několika dnech po porodu může matka odsát jen pár kapek mléka – mleziva, což ji může zpočátku odradit. Pamatujte, že tyto kapky jsou jako lék pro Vaše dítě, neboť obsahují potřebné protilátky a poskytují ochranu před infekcí. Čím dříve začnete odsávat, tím rychleji poskytnete Vašemu dítěti mateřské mléko, které tolik potřebuje. Je dokázáno, že matky, které začínají odsávat ihned po porodu, jsou schopny již do 24 hodin podávat dítěti první mlezivo.

Následnou pravidelnou stimulací, odsáváním a kojením dochází k dostatečné laktaci a Vaše obavy, že nebudete schopna podávat Vašemu dítěti mateřské mléko, již nejsou na místě. Tvorbu mléka ovlivňuje již během tří dnů přísun tekutin, takže tento faktor nepodceňujte.

Způsoby odsávání mléka
Existují různé možnosti, které Vám pomohou, od high-tech k těm základním. Možná budete chtít používat kombinaci metod která bude vyhovovat Vašim potřebám.
Elektrické odsávačky – nemocniční typ jsou dobrou volbou, pokud budete muset odsávat delší dobu. Existuje několik typů a většina může být upravena tak, aby umožňovala odsávání z jednoho nebo obou prsů. Elektrické odsávačky si můžete pronajmout.
Manuální nebo elektrické osobní odsávačky představují další variantu a jsou snadno dostupné. S manuální ruční odsávačkou může být časté odsávání únavné a časově náročné. Bateriové nebo síťové verze mohou ušetřit čas i energii.
Ruční odstříkávání - je nejjednodušší způsob, jak odstříkat Vaše mléko a tuto metodu je potřeba se naučit. Pro stimulaci tvorby mléka je ale důležité sání, které stimuluje tvorbu hormonu zodpovědného za produkci mateřského mléka a toho bohužel nedosáhnete ručním odstříkáváním.

Ruční odstříkávání

Ruční odstříkávání je velmi důležitá dovednost , a je užitečnou technikou „první pomoci“ pro uvolnění blokované mléčné žlázy.

Když nejsou mlékovody řádně vyprázdněny, mohou se zablokovat. Obnovení průtoku mléka je prevencí infekce. Vytlačením kapky mléka můžete také své dítě povzbudit k sání z prsu tím, že ochutná jeho chuť.

Co potřebujete: Čistý ručník připravený k zachycení unikajícího mléka. Nádobu s širokým hrdlem, protože mléko se při odstříkávání rozstřikuje v několika směrech najednou.
Nejvhodnější je použití speciální nádobky pro ruční odstříkání.

Pomocí speciálního trychtýřku zajišťuje hygienické ruční odstříkání mléka přímo do lahvičky.

Technika
Uvolněte se, stimulujte uvolnění mléka teplým obkladem nebo masáží a nakloňte se dopředu.

 1. 1.Uchopte prs palcem (nad bradavkou) a prvními dvěma prsty (pod bradavkou) asi 3-5cm od bradavky i když ne nutně na vnějším okraji prsního dvorce, protože prsa a areoly se u jednotlivých žen liší ve velikosti. Ujistěte se, že ruce tvoří písmeno „C“ a polštářky prstů jsou na ručičkách 6ti a 12ti hodin v souladu s bradavkou. Vyhněte se vytahování prsu.
 2. 2.Jemně stiskněte směrem k žebrům.
 3. 3.Stlačujte palec a prsty současně. Tento klouzavý pohyb stlačuje a vyprázdňuje mléčné váčky bez zranění citlivé prsní tkáně.
 4. 4.Opakujte rytmicky.
 5. 5.Měňte pozice prstů na dvorci, abyste zajistily vyprázdnění ze všech oblastí prsu.

 

Tipy:

 • Nemačkejte prsa příliš velkým tlakem, abyste si nezpůsobila modřiny.
 • Neposouvejte prsty po prsu, aby nedošlo ke vzniku odřenin.
 • Vyhněte se tahání za bradavky, vyhnete se tak poškození tkáně.

 

Marmet Technique copyright 1978, revised 1979, 1981 and 1988. Used with permission of Chele Marmet and the Lactation Institute, 1616 Ventura Blvd., Suite 223, Encino, California 91436

 

Odsávejte odsávačkou

Odsávačky mateřského mléka pomáhají odsát mléko z prsů. Předtím, než začnete s odsáváním, přečtěte si následující pokyny, abyste správně pochopila princip odsávání.

 

Příprava

 • Dopřejte si dostatek času na přípravu pomůcek k odsávání mateřského mléka.
 • Ujistěte se, že máte vše, co budete potřebovat na dosah ruky. Budete potřebovat víčka na lahvičky, vodu na pití, pero k dokončení štítku a stojánek na lahvičky aby se láhve nepřevrátily po odpojení z hadiček.

 

Pohodlně se usaďte 

 • Snažte se posadit pohodlně s podepřenými zády a uvolněnými rameny.
 • Uchopte Váš prs všemi prsty zespodu, kde se prs setkává s žebry, palec bude na rozhraní prsního dvorce. Nadzvednete tak prs a lépe jej vsunete do prsního nástavce. Ukazovákem přidržujte nástavec u prsu.
 • Ujistěte se, že je bradavka v centru nástavce.
 • Držte nástavec pevně u prsu, aby se mohlo vytvořit vakuum, ale netlačte příliš, ať prsní tkáň nehmoždíte.
 • Buďte opatrná při nastavování síly sání, příliš vysoký výkon může způsobit poranění bradavky. Zkuste pomalu zvyšovat vakuum, dokud sání není nepříjemné a poté podtlak mírně snižte.
 • Nesnažte se odpojit ústí nástavce, dokud je podtlak příliš silný. Pokud je odsávačka v provozu, mohla byste cítit bolest.
 • Zkuste během odsávání prs jemně masírovat, pomůžete tak podpořit tok mléka.
 • Stisknutí prsu pomáhá ke spuštění ejekčního reflexu, a tak rychlejšímu toku Vašeho mléka.
 • Pokud je odsávání bolestivé, zvolte jinou velikost prsního nástavce, který bude pro Vás při odsávání pohodlnější.

 

Jak často odsávat
Ideální četnost odsávání je 8-10x během 24 hodin v intervalech ne delších než 3 hodiny. V noci je vhodné odsávat každých 5 nebo 6 hodin. Tímto způsobem zajistíte dostatečnou tvorbu mléka pro Vaše dítě.

„Rutina“
Časté odsávání Vám pomůže získat rutinu a hlavně reflex, který může způsobit samovolné spuštění mléka. Může k tomu dojít při běžných činnostech, jako je vyjmutí odsávačky ze sterilizátoru, či její sestavení. Zvuk odsávačky nebo vůně dezinfekce spustí vyvolá reflex - spuštění toku mléka. Vaše tělo se učí, že některé věci, které děláte, vedou ke spuštění tzv. ejekčního reflexu, který usnadňuje odsávání.

Spouštěcí reflex
Pokaždé, když odsáváte mléko nebo kojíte může mít zvláštní pocit v prsou – jde o spouštěcí, neboli ejekční reflex. V prvních dnech trvá několik minut než se spustí, ale později k němu dochází během několika sekund. Tento reflex pociťují ženy různě. Můžete to být jako tlak či píchání v prsou a bradavkách nebo pocit, jako kdyby mléko vystřelovalo z bradavek. Některé maminky popisují mírné bolesti. Kapky mléka mohou vytékat i z druhého prsu, který není používán. Spouštěcí reflex je znamením, že Vaše mléko dobře teče a dítě se pak kojí snáze.

Dejte si nohy nahoru
Sedněte a dejte si nohy nahoru na pět minut před začátkem odsávání. Uvolněte ruce a krk, několikrát se zhluboka nedechněte. Zaměřte se na to abyste se zbavila případného napětí. Poslechněte si například svou oblíbenou relaxační hudbu.

Povzbuzení toku mléka
Mnohé ženy zjišťují, že když se dívají na fotku svého dítěte, pomáhá jim to snadněji mléko odsávat. Můžete také zkusit nahrát si video se svým dítětem na mobilní telefon nebo fotoaparát. Kousek oblečení Vašeho dítě může také pomoci při vzpomínce na dítě. Tok mléka může usnadnit přiložení teplého obkladu na prsy, zejména jsou –li nalité.

Užitečné postřehy
Možná si všimnete, že se v jednom prsu produkuje více mléka, nebo že mléko z prsu teče lépe a rychleji. To je naprosto normální a znamená to , že Vaše dítě možná saje při kojení z jednoho prsu déle.

Pokračujte, dokud se tok mléka zpomalí na pravidelné odkapávání. Obsah tuku v mléce stoupá a poslední kapky mléka, uvolňující se během odsávání, obsahují velmi vysoké hladiny tuku, který poskytuje většinu z kalorií ve Vašem mléce – jedná se o tzv. zadní mléko. Proto je důležité neomezovat dobu potřebnou k odsávání mléka.

Nedostatečná tvorba mléka - podpora

Většina obtíží při kojení má původ již v porodnici. Pokud jste měla v porodnici problémy, ať již to byly bolestivé bradavky či hodně nalité prsy kvůli nesprávné technice kojení, pak díky tzv. tlumivým látkám bílkovinné povahy, které se tvoří v prsu došlo k přechodnému snížení tvorby mléka. Také díky používání dudlíku, dokrmování, omezované kojení. Aby dítě mohlo mléko získat, potřebuje, aby dobře fungoval tzv. spouštěcí (vypuzovací) reflex, který zajišťuje uvolnění mléka. Když tento reflex nefunguje, dítě se prsu pouští, je nespokojené a pláče.

Masážní technika
Jemná masáž prsu může usnadnit odsávání a zlepšením toku mléka. Začněte přiložením teplého obkladu.
Můžete začít jemným ťukáním prsty, (jako při hře na klavír) (A)
Nebo můžete jemně pěstí masírovat prs směrem k bradavce (B)
Začněte od báze prsu směrem k bradavce , postupně kolem celého prsu (C)
Pak celou dlaní

Pomoc:

 • přiložit teplý obklad na dvorec před kojením
 • speciální masáž prstem po dvorci- kroužením a tlakem
 • dítě začít kojit na „lepším“ prsu
 • zvýšit frekvenci kojení
 • opravit techniku kojení, protože dítě, které dobře saje, stimuluje vypuzovací reflex několikrát během kojení
 • teplý nápoj před a během kojení
 • matka musí být uvolněná, hlavně krční, ramenní a mezilopatkové svalstvo
 • střídat polohy při kojení

 

Zvýšení tvorby mléka:

 • časté přikládání dítěte k prsu 10-12x za den ( z toho 1 – 2x v noci)
 • přikládat dítě k oběma prsům při každém kojení
 • střídání prsů během jednoho kojení (až 4krát)
 • nepoužívat láhve ani dudlík

Tvorbu mléka ovlivňuje již během tří dnů přísun tekutin, takže toto hledisko nepodceňujte. K velmi vhodným nápojům patří minerálky (neperlivé) a bylinkové čaje. V lékárně nebo Herbě můžete koupit čaj pro kojící matky nebo si můžete samy namíchat čaj na podporu tvorby mléka: anýz, fenykl, černucha, kopr, majoránka, vítod hořký a meduňka. Dávejte prosím pozor, abyste dávku -jeden litr - denně nepřekročily, jinak čaj působí pro Vás i pro dítě příliš projímavě.

 • éterické oleje- masáž éterickým olejem např. od firmy Weleda: Oleum LactagogumOlejem na podporu tvorby mléka podpoříte brzké a bezproblémové nalití prsů. Mléko pak také lépe poteče. Pokud by jste i přesto měla mléka nedostatek, tak jím prsy hvězdicovitě a kruhovitě masírujte před každým kojením
 • vyhněte se hormonální antikoncepci s obsahem estrogenů
 • často odpočívejte a jezte plnohodnotnou a energetickou stravu

Otázka tvorby mléka představuje oblast, ve které se místní stanoviska, doporučení a postupy mohou lišit.

Při odsávání mléka použijte 2-fázovou odsávačku na oba prsy (str. 17), dochází tak k lepší stimulaci tvorby mléka, stimulaci ejekčního reflexu a urychlí se tok mléka.

Odsávání z obou prsů zároveň může ušetřit spoustu času a práce. Výzkum ukázal, že současné odsávání z obou prsů zvýšit tvorbu mléka, zvláště tehdy, pokud se vaše dítě narodí velmi brzy.

Správné načasování

 • Užitečné mohou být 1 minutové přestávky s masáží v průběhu odsávání. Můžete udělat přestávku každé tři nebo čtyři minuty. Masáž obou prsů během těchto přestávek může také pomoci k tomu, aby odsávání bylo efektivnější. Je velmi důležité odsávat pravidelně, během prvních 2 týdnů odsávání používejte odsávačku 8-10 krát denně, tj. asi tak často, jako byste kojila zdravé donošené dítě. Účelem tohoto častého odsávání je stimulace prolaktinu a nastartování tvorby mateřského mléka. Přestože to bude zpočátku jen pár kapek mléka, je důležité postupné vytvoření bohatého a stabilního množství mléka. Výsledky se nemusí dostavit okamžitě, ale Vaše úsilí by se mělo projevit již na konci prvního týdne zvýšeným množství odsátého mléka.
 • Noční odsávání pomůže zvýšit tvorbu mateřského mléka. Noční odsávání mnohem lépe stimuluje produkci mateřského mléka.

Péče o Vaši odsávačku, pokud ji používáte delší dobu, je velmi důležitá. Vždy je dobré zkontrolovat hadičky a nástavce, zejména ventil s membránou, protože se zde mohou usazovat zbytky mléka, a tím se snižuje kvalita sání (podtlak). Po každém odsávání se ujistěte, že zařízení je čisté, jinak může dojít ke snížení výkonu odsávačky či kontaminaci bakteriemi.

 

Pokud máte mléko navíc
Pokud se Vám tvoří velké množství mléka, je velmi důležité nezkracovat dobu odsávání. Důvodem je skutečnost, že mléko na začátku odsávání (dále přední mléko) má nižší obsah tuku a jeho obsah se postupně zvyšuje během krmení. Proto, mléko na konci odsávání (dále jen zadní mléko), obsahuje nejvyšší množství tuku a je nezbytné, aby dítě dostávalo tyto cenné kalorie.

Pokud máte velké množství mateřského mléka zamraženo a Vaše vlastní dítě nebude mít možnost jej využít, je možné darovat toto mléko do mléčné banky. Pravidelné malé dávky mateřského mléka jsou také akceptovány. Mléčná banka bude zjišťovat Váš celkový zdravotní stav a dále případné užívání léků. Mléčná banka nemůže přijmout mléko od žen, které se dostaly krevní transfuzi do roku 1980, kouří nebo zneužívají návykové látky.

Všechny potenciální dárkyně musí být testovány na přítomnost infekčních chorob, které mohou být přeneseny prostřednictvím mléka.

Dvojčata a vícerčata
Pro vícerčata budete s největší pravděpodobností potřebovat použít jako doplněk mateřského mléka formuli. Již bylo zmíněno, že množství tvořeného mléka je individuální a zcela nepochybně záleží i na podpoře osob z Vašeho okolí, proto i používání formule je velice individuální.

Pokud se Vaše produkce snižuje
U matek, které odsávají po dobu několika týdnů, může dojít ke snížení tvorby mléka bez zjevného důvodu. Obvykle se jedná pouze o dočasný problém. Nemusí to nutně znamenat, že jste ztratily tvorbu mléka. I když je to těžké, nezaměřujte se na množství odsátého mléka a začněte odsávat 8 až 10 krát za den. Soustřeďte se na odpočinek a relaxaci a podnikněte konkrétní kroky ke zvýšení produkce:

 • Odsávejte s dítětem v blízkosti, masáž prsů a klokánkování jsou užitečné způsoby, jak zvýšit Vaši produkci mléka.
 • Někdy pomůže změna způsobu odsávání. Například, pokud jste odsávala z obou prsou, zkuste to jen z jednoho prsu a použijte extra masáž prsu nebo naopak.
 • ňada maminek shodně uvádí, že pokud mají u sebe fotografie dítěte, daří se jim lépe odsávat.
 • Může být užitečné odsávat v kratších intervalech. Pokuste se odsávat buď jen jednou za hodinu, po dobu osmi hodin za sebou, po dobu 15 minut každé odsávání, nebo každé dvě hodiny po dobu asi 30 minut každé odsávání, pokud je to pro Vás zvládnutelné.
 • Možná budete muset vyšetřit nějaký čas a naplánovat odsávání, zvláště pokud máte další děti nebo jiné závazky.

 

Léky na zvýšení tvorby mléka
Homeopatika
RICINUS COMMUNIS 5CH, 30CH 
Při nedostatečné tvorbě mateřského mléka kdykoliv během období kojení užívejte 5 granulí léku v ředění 5 CH třikrát denně a nezapomínejte na pitný režim.

Kojení

Nedonošené dítě je schopné dostatečně sát z matčina prsu od 33. - 34. týdne. Před tímto týdnem je sací reflex přítomen, ale dítě neumí zkoordinovat sání a polykání. Sání bývá málo účinné a nevede k získání dostatečného množství mléka. Přesto je přikládání k prsu a do náruče maximálně důležité.

Pokud to stav Vašeho dítěte dovolí, používejte tzv. klokánkování. Klokánkovat znamená chovat své nahé miminko na kůži mezi prsy. Z tohoto způsobu péče má prospěch dítě i rodiče. Ve srovnání s pobytem v inkubátoru děti při klokánkování dýchají mnohem pravidelněji, mají vyšší a stabilnější úroveň kyslíku v krvi a tělesné teploty, zažívají také delší období hlubokého spánku. Jsou-li děti relaxované a stabilní, mohou využívat energii přijatou v mléce pro jejich růst. Rodič sedí přímo u inkubátoru. Infúze, monitorovací připojení a CPAP hadice (pro kyslík) mohou zůstat na svém místě. Pokud je to v systému rooming-in, může být metoda aplikována tak často, jak to matce a dítěti vyhovuje a organizace oddělení dovoluje. Ze začátku můžete jen chovat dítě na svém těle, mluvit na něj, Vaše dítě se bude cítit dobře, bude slyšet zvuk Vašeho hlasu, který znalo během pobytu v děloze.Když přiložíte dítě k prsu, nemusí skutečně sát, ale bude cítit Vaši vůni a vůni mléka.

Kojení krok za krokem


Uchopte prs palcem nahoře prsty pod prsem.

Ústa dítěte musí být ve výšce bradavky. Dítě má ústa do široka otevřená, jazyk je dole.

Přiložte dítě, tak aby větší část dvorce byla v ústech.

Přiložení by mělo být pohodlné a nemělo by bolet. Zpočátku dítě saje rychle a po chvíli přechází do hlubšího pomalejšího sání. Správně přiložené dítě se dotýká nosánkem prsu. To umožňuje bradavce zůstat hluboko v ústech a zajišťuje správné sání dítěte.

Může se stát, že z počátku teče mléko příliš rychle a dítě se prsu pustí. Nedělejte si starosti a přiložte dítě znovu.

Dítě vždy odstavujte od prsu šetrně, zasunutím malíčku do koutku úst dítěte.

Nechte dítě odříhnout během nebo po kojení. Spolykaný vzduch by mohl způsobit bolesti bříška.
Důležitá je správná poloha při kojení, kdy dítě je ve výšce prsů položeno bříškem na Vaše bříško.

 

 

Začínáme kojit
Povzbuzujte dítě u prsu. Maličké děti rády „žužlají“ bradavku v ústech, tomu se říká non nutritivní sání, protože neslouží k ukojení hladu, ale k uspokojení sacího reflexu. Dítě cítí matčinu vůni a je klidné.


Od prvního kojení neočekávejte příliš mnoho, protože nedonošené dítě se rychle unaví a teprve se musí naučit správně sát.

Zájem dítěte sát
Z počátku dítě nemusí vykazovat žádný zájem o sání z prsu, zvláště pokud bylo dosud krmeno každou hodinu, nemá pocit hladu. Dotýkejte se bradavkou zlehka jeho tváře a úst. Vyvoláte tak hledací reflex a dítě začne otevírat ústa. Můžete také vytlačit kapku mléka z prsu přímo do jeho úst.

Použijte odsávačku před přiložením dítěte k prsu, uvolníte tok mléka – spouštěcí reflex, protáhnou se bradavky a usnadníte tak dítěti přisátí k prsu.

Nepřikládejte dítě k prsu, pokud je příliš ospalé nebo unavené.

Někdy může pomoci, když přiložíte dítě k prsu a na druhý prs použijete odsávačku, snadněji spustíte tok mléka z obou prsou současně a ušetříte tak dítěti energii a usnadníte mu sání a polykání. K tomu budete potřebovat ještě jeden pár rukou, nebo použijte odsávačku Freestyle.

Tip:
Abyste předešla předčasné únavě dítěte u prsu, zkuste nejprve prs prohřát, promasírovat a trochu odsát pomocí odsávačky, nechte kapku mléka na bradavce.

Non nutritivní sání
Mnohé nemocnice používají tuto metodu k podpoře a povzbuzení miminka k časné zkušenosti se sáním. Při nakrmení sondou dítě přikládat k prsu, který jsme předtím odstříkali. Tímto způsobem se dítě naučí asociovat sání s plným žaludkem. Jakmile se dítě naučí koordinovat dýchání, sání a polykání můžete předem odsát část mléka odsávačkou, spustíte tak tok mléka, takže dítě dostane po přiložení mléko bez přílišné námahy, a také mléko bohatší na tuky.
Dalším krokem je přiložení dítěte k prsu bez předchozího odsávání.

Podávání mateřského mléka

Každé novorozené dítě je jiné pokud jde o krmení, ať už se narodí v termínu nebo předčasně. Schopnost dítěte kojit se může záviset na mnoha faktorech, včetně toho, jak brzy se dítě narodilo a na jeho zdravotním stavu. Pro předčasně narozené kojence je to pomalý proces, obvykle krok za krokem k normálnímu kojení.

 

Intravenózní a žaludeční sonda
Po narození nedonošeného dítěte kojení můžeme na krátkou dobu odložit. Pokud má Vaše dítě komplikace s dýcháním, mohou být krmeny pomocí infúze (zařízení pro poskytování tekutin, kapku po kapce do žíly).

Pokud je tomu tak, čím dříve začnete stimulovat tvorbu Vašeho mléka, tím lépe. Jakmile se bude zdravotní stav Vašeho dítěte zlepšovat, bude možné krmit dítě prostřednictvím tenké sondy zavedené nosem nebo ústy do žaludku. Možná budete muset odsávat své mléko několik týdnů, dokud vaše dítě roste, a stane se dost silným, aby se mohlo nakojit.

Doplňkový systém

Někdy může být obtížné odsát dostatek mléka, aby byla pokryta potřeba Vašeho dítěte, zejména pokud jste byla nemocná během svého těhotenství. V prvních dnech možná budete muset doplnit Vaše mlezivo, aby byl zajištěn dostatek energie a tekutin.
Jsou dvě možnosti: použití mateřského mléka od jiné matky nebo použití formule. Lékař a zdravotnický personál zváží tyto možnosti společně s Vámi. Bude se jednat jen o dočasné opatření, protože brzy byste měla být schopna vytvořit dostatek mléka pro Vaše dítě.

Pokud se jedná o mléko z mléčné banky, buďte si jistá, že při každém kroku se dbá na to, aby mléko bylo bezpečné pro Vaše dítě. Mateřské mléko dárkyň je pasterizováno (tepelně ošetřeno) a dárkyně je testována.

Fortifikované – obohacené mléko
Ačkoli mléko, které produkujete je dokonale určeno pro novorozené dítě, výživové potřeby předčasného miminka mohou být složité. Někdy předčasné děti využívají více bílkovin, minerálních látek a vitamínů, které jim pomáhají růst rychleji a předcházet tak nutričním nedostatkům.

Vaše odsáté mléko může být doplněno o další látky, zejména pokud je Vaše dítě velmi nezralé. Obohacené mateřské mléko poskytuje extra proteiny a ty jsou obvykle používány pouze dokud Vaše dítě není dostatečně silné, aby se uživilo přímo z prsu.

Problémy s odsáváním

Mezi nejčastější problémy při odsávání mléka jsou bolavé bradavky a malé množství mléka.

Bolavé bradavky
Chcete-li zabránit vzniku bolavých bradavek, ujistěte se, že odsávací nástavce mají správnou velikost. Pokud během odsávání dochází ke tření, budete potřebovat větší velikost nádstavce. Požádejte zdravotní sestru, porodní asistentku nebo laktační poradkyni o radu. Vždy použijte nejnižší nastavení vakua, pro začátek odsávání – nesmí nikdy bolet.

Soor
Soor je kvasinkovou infekcí, která může způsobovat bolesti při odsávání, infekce může být přenesena z matky na dítě. Příznakem jsou bolestivé zarudlé bradavky a lesklý červený dvorec. U dítěte může infekce způsobit rozsev bolestivých bílých pupínků nebo povlaku na jazyku a v ústech, které znemožňují dítěti bezproblémové sání.
Léčba: Canesten crem – nutné dobře umýt před kojením.

Mastitida
Jedná se o infekční onemocnění, které může být způsobeno blokováním mléčné žlázy. Nejčastější příčinou jsou bakterie - streptokoky nebo stafylokok,y které se nacházejí v ústech novorozence nebo na bradavce. V okamžiku, kdy vznikne na bradavce malá prasklinka mohou bakterie vniknout do tkáně prsu a způsobit zánět, často se pomnoží v mateřském mléce.
Je velmi důležité nepřestávat s odsáváním, jinak se symptomy mohou ještě zhoršit. Není třeba se obávat použít takto odsáté mléko.

Jaká je léčba?
Pokročilý zánět prsu se léčí pomocí antibiotik. V případě, že se zánět rozšíří a vznikne absces (tj. dutina naplněná hnisem), je nutné naříznutí prsu v celkové narkóze a odstranění hnisu s následnou drenáží (zavedením trubičky pro odvádění hnisu a usnadnění pročištění tkáně) a léčbu antibiotiky.

Co můžete udělat sama?
Babská rada: při prvních příznacích aplikovat obyčejný tvaroh, nechat účinkovat do úplného zaschnutí a aplikovat znovu do úplné úlevy. Je možné přidat i pár kapek levandule.

Při uvedených potížích můžete užívat léky proti bolesti a horečce (tbl. Paralen), pokračujte v kojení a dbejte vyprázdnění postiženého prsu, dodržujte dostatečný přísun tekutin a výživných látek. Pokud si od bolesti pomáháte studenými obklady, nečiňte tak těsně před kojením - mohl by se zpomalit tok mléka.

 

Jak zánětu prsu předcházet?
Při kojení prsy střídejte. Dbejte správné techniky kojení, aby na bradavkách nevznikaly prasklinky (ragády). Dbejte při kojení na hygienu. Dodržujte dostatečný přísun tekutin. Pro léčbu bolestivých a popraskaných bradavek můžete použít hydrogelové polštářky.

Prevence vzniku:

 • Správná technika sání – popř. konzultace s laktační poradkyní
 • Bradavky udržujte stále v suchu a zajistěte jim přísun vzduchu. Po kojení používejte kvalitní vysoce savé Vložky do podprsenky a mezi kojením Chrániče bradavek nebo při velkém odtoku mléka Misky na jeho zachycení, vše nejlépe zn. Medela – zajišťují cirkulaci vzduchu.
 • Bradavky omývejte čistou vodou, neparfémovaným mýdlem, pravidelně ošetřujte mastí Medela PureLan, která na bradavce vytvoří ochranný hojící filtr.
 • Časté mytí mýdlem citlivou kůži bradavek zbytečně vysušuje a přispívá k tvorbě prasklinek.
 • Nenechávejte dítě u prsu zbytečně dlouho. Přestože nepije, stále maceruje a hmoždí bradavku.
 • Pokud odstavujete dítě od prsu, jemně vsuňte špičku malíčku do koutku jeho úst - dítě se pustí samo a netahá citlivou bradavku.
 • V případě silné bolestivosti bradavek nebo ragád lze kojit přes. tzv. Kontaktní kojící klobouček Medela, který současně napomáhá hojení bradavek.
 • V průběhu kojení používejte kojicí podprsenku, která má být dostatečně volná, aby nebránila většímu nalití prsů a poskytla prostor i případnému vložení chráničů, misek nebo vložek mezi kojením. Nejvhodnější kojicí podprsenky jsou zvýšené tzv.“lambády“ – typ Medela AVA TOP. Jedná se o jemné bezešvé prádlo bez kostic, které by mohly prsy odírat.
 • Medela podprsenky mají zesílené části, které prsy pevně podpírají.

Léčba
Hydrogel obsažený v polštářcích pomáhá rychleji hojit ragády, udržuje bradavky optimálně hydratované aniž by byly vlhké. Pokud jsou použity ihned při prvních příznacích, jejich účinnost se projeví již po prvním dni.1 Hydrogelový polštářek lze použít opakovaně až po dobu 24 hodin.
Aby byly bradavky a dvorec při častém odsávání v dobrém stavu je dobré použít po každém odsávání speciální mast PureLan.

Hojivá mast k ošetření bolavých, odřených či citlivých bradavek vyrobená ze 100% čistého lanolinu (ovčí tuk) bez chemických a konzervačních látek. PureLan není nutno odstraňovat před kojením, čímž se předchází dalšímu mechanickému dráždění bradavky. PureLan obnovuje přirozenou vláčnost pokožky namáhané častým sáním miminka. V průběhu používání nedochází k výskytu alergických reakcí či přecitlivělosti kůže. Lze použít na opruzený zadeček dítěte nebo suchou či podrážděnou pokožku.

Blokované mlékovody - retence
Mléko putuje z prsních alveolů mlékovody. Při nepravidelném odsávání může dojít k zablokování mlékovodu. Projevuje se zatvrdnutím, citlivostí, nepříjemným pocitem, místo může být i bolestivé a zarudlé.

Pomoc:

 • Masáž prsu před a po odsávání.
 • Teplý, vlhký obklad na postiženou oblast.
 • Nenoste příliš pevnou podprsenku s kosticemi.

 

Dlouhodobé výhody
Buďte si jistá, že skutečně stojí za to odsávat mléko a udržet si jeho tvorbu do doby, než můžete dítě k prsu přiložit. Veškeré úsilí se vyplatí, když pak vidíte Vaše dítě růst a vyvíjet se. Je to skutečný přínos pro vás oba. Minimálně 50 % nedonošených dětí může být plně kojeno v termínu porodu, pokud při nácviku kojení matka a personál neudělají zásadní chyby. Čím déle budete kojit, tím více výhod objevíte. Nicméně je to Vaše volba, jak dlouho budete kojit. I v případě, že byste poskytovala mléko pouhých několik týdnů, opravdu děláte pro zdravý vývoj svého dítěte to nejlepší.

Jak podpořit kojení
Pokud Vaše dítě dostávalo čerstvé mateřské mléko z láhve během pobytu v nemocnici a Vy budete chtít zavést kojení po příchodu z nemocnice, další podporu a pomoc budete hledat u Vaší porodní asistentky nebo laktační poradkyně.
Odkazy: www.kojeni.cz

Sběr mateřského mléka
Mateřské mléko je komplexní tekutina, která vyžaduje pečlivé shromažďování a nakládání.

 • Vždy si před odsáváním umyjte ruce.
 • Před odsáváním vysterilizujte všechny komponenty odsávací soupravy ve sterilizačním sáčku v mikrovlnné troubě.
 • V nemocnici se řiďte pokyny pro sterilizaci.

Nezapomeňte štítkem označit každou láhev a uvést své jméno a datum sběru. Pokud je mléko rozmraženo, budete muset uvést i datum a hodinu rozmražení.

 

Skladování mléka

 • Na oddělení Vám poskytnou sterilní lahvičky, označené jménem a datem sběru.
 • Nenaplňujte lahvičku zcela, vždy nechávejte doststek místa pro expanzi mléka po zamražení v lahvičce.
 • Mateřské mléko může zůstat 48 hodin v ledničce než jej zamrazíte. Neponechávejte jej však ve dveřích ledničky, kde se po otevření neustále mění teplota.
 • Mléko může být hluboce zamraženo až po dobu tří měsíců.
 • Mateřské mléko, které bylo doplněno (obohaceno) by mělo být použito okamžitě. Není vhodné mléko rozmrazit a opětovně zamrazit.
 • Mléko vždy rozmrazujte ve vodní lázni.

 

Rozmražování mléka
Nejbezpečnějším způsobem jak rozmrazit mateřské mléko je,vyndat jej z mrazničky a uložit do chladničky několik hodin před tím, než jej budete potřebovat. Pokud chcete rozmrazit mléko rychle umístěte jej pod tekoucí teplou vodu nebo do vodní lázně.

Pamatujte:

 • Nikdy nerozmrazujte mléko v mikrovlnné troubě, narušíte tak buněčnou strukturu důležitých látek, které mateřské mléko obsahuje. Mléko obsahuje také tukovou složku, která se v mikrovlné troubě prohřeje nestejnoměrně, mohla byste dítěti při podání mléka způsobit popálení jícnu.
 • Rozmražené mléko můžete uchovat v ledničce 24 hodin. (rozmražené mléko znovu nezmražujte)

 

Odchod z nemocnice

Mnohé maminky si při odchodu z nemocnice nejsou jisté v odsávání mateřského mléka. Zde je několik praktických rad pro snadnější odsávání.

Vaše vlastní odsávačka pro domácí použití
Odcházíte-li z nemocnice dříve než je propuštěno Vaše dítě, budete potřebovat odsávačku mateřského mléka. Pokud jste zvyklá na nemocniční odsávačku a její používání Vám vyhovovalo, můžete si ji zapůjčit.

Symphony®

 • Tento typ odsávačky je nejúčinnější pro stimulaci tvorby a uvolňování mléka = tvorbu hormonu, prolaktinu, což vede k nastartování laktace.
 • V prvních několika dnech po narození většina matek odsaje jen velmi malé množství mléka, ale může tvorbu stimulovat!!!
 • Odsávání by mělo trvat 10-15 minut, což je dostatek času pro stimulaci uvolňování prolaktinu.
 • Jakmile se začne mléko tvořit dodržujeme 10 – 15 minut, aby bylo odsáto i zadní tučné mléko.
 • Platí obecné pravidlo, odsávání by nemělo trvat déle než 30 minut.

Odsávací sety:

 • Single
 • Double – odsávání z obou prsů současně

K odsávačce si maminka zakoupí svůj vlastní set, z hygienických důvodů nejsou zapůjčovány.
po vrácení odsávačky si může maminka zakoupit rozšíření na svou vlastní personální odsávačku.
Další možností je zakoupení vlastní odsávačky na oba prsy s možností uchovávání a transportu odsátého mléka k dítěti do nemocnice.

 

Jak dosáhnout nastartování tvorby?

Dříve odsávačka mohla pouze stimulovat nutriční sání, způsobem zdravého kojence během kojení. Avšak v prvních několika dnech po narození je zásobování mateřským mlékem od matky omezeno. Během této doby kojenci sají více nepravidelně a rychle s delšími přestávkami.

Medela a Rush univerzita Medical Center (RUMC) tým vytvořili hypotézu, že tento model sání může být kritickým „prvním krokem“ v nastartování tvorby přiměřeného množství mateřského mléka. U matek závislých na odsávání 2-fázovou odsávačkou bez sání dítěte k těmto velmi rozdílným stimulacím nedochází.

Průkopnický výzkum odsávacích modelů pro maminky s předčasně narozenýni kojenci pod vedením Prof. MUDr. Pauly Meier, RNDr. přinesl impozantní výsledky.

Použití karty Symphony ® Preemie ™ 1.0 a následně karty Symphony®, Standard 2.0 může skutečně pomoci matkám předčasně narozených kojenců k dosažení stejného množství mléka jako u matek zdravého donošeného kojence v horizontu pouhých šesti dnů.


 

Překlad a úpravy textu: Bc. Gabriela Šťastná

 

ZDROJE

American Academy of Pediatrics, Breastfeeding: Latch-on and Let-down, http://www.aap.org/ pubed/ZZZF53YYKRD.htm?&sub_cat=1, 2005.

Biancuzzo M, Breastfeeding the newborn: Clinical strategies for nurses, St. Louis: Mosby / Elsevier Science, 2003.

Casemore, Exclusively pumping breastmilk: A guide to providing expressed breastmilk for your baby, Gray Lion Publishing, 2004, http://www. exclusivelypumping.com

Da Silva OP, Knoppert DC, Angelini MM et al, Effect of domperidone on milk production in mothers of premature newborns: a randomized, double-blind placebo-controlled trial, CMAJ 2001; 164 (1): 17–21.

Gross SJ, Slagle TA, Feeding the low birth weight infant Clin Perinatol 1993; 20: 193–209.

Hartmann PE, Cregan MD, Ramsey DR, Simmer K, Kent JC, Physiology of lactation in preterm mothers, Pediatric Annals 2003; 32 (5); 351–358.

Hedberg Nyqvist K, Ewald U, Infant and maternal factors in the development of breastfeeding behaviour and breastfeeding outcome in preterm infants. Acta Paediatr 1999; 88 (11): 1194–1203.

Hurst NM, Valentine CJ, Renfro I, Skin-to-skin holding in the neonatal intensive care unit influences maternal milk volume, J Perinatal 1997; 17:213–217.

Jones E, Dimmock PW, Spencer SA, A randomised controlled trial to compare methods of milk expression following preterm deliver, Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed 2001; 85: F91–F95.

Jones E, Spencer SA, Promoting successful breastfeeding for mothers of preterm infants (part 1). Professional Care of Mother and Child 2001;10(6):145-147.

Jones E, Spencer SA, Promoting successful breastfeeding for mothers of preterm infants (part 2), Professional Care of Mother and Child 2001;11(1):15–17.

Jones E, Spencer SA, Promoting successful preterm breastfeeding, in Wickham S (ed), Midwifery best practice volume 3, Elsevier Publications, 2005: 209–215.

Jones E, Spencer SA, Optimising the provision of human milk for preterm infants. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed 2007, 92: F236–F238.

Kent JC, Ramsay DT, Doherty D et al, Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump, J Hum Lact 2003; 19(2): 179–187.

Lang S, Breastfeeding special care babies, London: Balliere-Tindall, 2003.

Nyqvist KH, The development of preterm infants’ breastfeeding behaviour, Early Hum Dev 1999; 55 (3): 247–264.

Ramsey DR, Kent JC, Owen RA, Hartmann PE, Ultrasound imaging of milk ejection in the breast of lactating women, Pediatr 2003; 113–367.

Riordan J, Auerbach K, Breastfeeding and human lactation, Boston: Jones and Bartlett, 1998.

Seema AK, Satyanarayana L, Relactation: An effective intervention to promote exclusive breastfeeding, J Trop Pediatr 1997; 43 (4): 213–216.

Steldinger R, Luck W, Half lives of nicotine in milk of nursing mothers: Implications for nursing, J Perinat Med 1988; 16: 261–62.

Spencer SA, Jones E, Woods A, et al. Breastfeeding - A multimedia learning resource for healthcare professionals, Bradford, England: Matrix Multimedia Ltd, www.MatrixMultimedia.co.uk,1998.

Spencer SA, Jones E, Understanding breastfeeding: how to offer practical help, Current Paediatr 2002 ;12 (2):93–97.


www.kojeni.cz
www.medela.cz
www.nedoklubko.cz
www.nedonosenci.cz