Kojení v případě rozštěpu patra/rtu

I miminka s rozštěpem rtu nebo patra mohou být kojena. Samotné kojení však vyžaduje více úsilí a trpělivosti, protože je pro dítě obtížné vytvořit vakuum potřebné k sání mléka. Dejte Vašemu miminku čas. Rodiče často očekávají převratné výsledky v příliš krátkém čase. Radujte se ze všech malých pokroků, které Vaše miminko udělá.

 

Kojení má pro miminko s rozštěpem rtu nebo patra tyto přínosy:

  • Díky mateřskému mléku je méně náchylné k riziku infekce.
  • Kojení umožňuje vytvořit blízký a důvěrný vztah mezi dítětem a maminkou.
  • Při sání mateřského mléka miminko využívá mnohem intenzivněji obličejové svaly než při sání z láhve, čímž se zlepšuje jejich vývoj a tím je předpokládán lepší vývoj řeči v budoucnu.
  • Je-li miminko již po chirurgickém uzavření rtu/patra nebo jiné operaci, mateřské mléko urychluje uzdravovací proces. Miminku není nutné dodat po operaci tak velké množství utišujících přípravků jako u nekojených dětí.

 

Haberman

Váš ošetřující lékař, porodní asistentka nebo laktační poradce Vám s kojením pomohou a poskytnou Vám všechny potřebné informace. Nevzdávejte svoji snahu. Myslete na to, že po operaci dítěte jej budete schopna plnohodnotně kojit. Nemůžete-li kojit, odsávejte mateřské mléko pomocí odsávaček mateřského mléka, aby zůstala zachována tvorba mléka. Firma Medela AG vyvinula speciálně pro děti s touto vadou savičku Haberman. Dudlík je vyroben z velmi měkkého silikonu s různě velkými průřezy, jenž se přizpůsobují potřebám dítěte. Průřez v dudlíku umožňuje velmi pomalý průtok mléka bez výskytu vzduchu. Dítě při krmení používá obličejové svaly, což opět usnadní budoucí kojení.