Nadbytek mateřského mléka

Nadbytek mateřského mléka nastává převážně v počátcích kojení, než se produkce mléka ustálí a přizpůsobí požadavkům dítěte. Jsou-li prsa velmi plná, bradavka se téměř ztratí ve dvorci a dítě má poté problémy s uchopením bradavky a okolní tkáně. Před přiložením dítěte prs nejdříve jemně promasírujte kruhovými pohyby a odstříkejte trochu mléka. Po kojení prsy chlaďte pomocí studených obkladů (viz dále).

 

Použití odsávaček mateřského mléka

Použití odsávaček mateřského mléka je vhodné v případě:

  • máte-li obtíže s ručním odstříkáním z přeplněných prsou
  • pro stimulaci tvorby mléka
  • pro stimulaci plochých nebo vpáčených bradavek jako další pomoc k formovačům bradavek
  • pracujete-li a nemůžete být s miminkem
  • chcete-li si večer vyjít ven s manželem nebo strávit čas se svými přáteli nebo rodinou

Dojde-li k oddělení matky a dítěte ihned po porodu nebo později, měla by matka začít s odsáváním mléka co nejdříve, aby zůstala zachována a stimulována produkce mléka. S pomocí porodní nebo laktační asistentky je také vhodné sestavit plán jednotlivých odsávání, kde bude stanovena frekvence odsávání, množství odsátého mléka, případně také doporučena vhodná odsávačka.

Manuální odsávačka mateřského mléka je vhodná pro příležitostné odsávání malého množství mléka z přeplněných prsou. Pro častější odsávání jsou vhodné elektrické odsávačky. Je-li dítě od matky odděleno na delší dobu, doporučujeme použití elektrické odsávačky umožňující současné odsávání z obou prsů. Odsávačky mateřského mléka švýcarské firmy Medela AG stejně jako další produkty této firmy lze zakoupit na těchto prodejních místech, případně objednat přímo ve firmě DN FORMED Brno s.r.o. Odsáté mléko lze skladovat v lahvích nebo speciálních sáčcích na mateřské mléko, v nichž lze mléko zmrazit a při hlubokém zmražení (do -18°C) uchovat i po dobu 3 až 6 měsíců.

 

Dvoufázové odsávání mateřského mléka

Nejnovější odsávačky mateřského mléka nabízí speciální techniku tzv. dvoufázového odsávání, které věrně napodobuje přirozené sání kojence. I při odsávaní mléka pomocí odsávačky je nutná stimulace bradavky, aby nastal vypuzovací reflex. Odsávejte v klidu a pohodlí. Poslouchejte hudbu, která Vám je příjemná, nebo jen relaxujte. V případě výskytu obtíží s odsáváním mléka, aplikujte na prsy teplé obklady nebo prsy ponořte či osprchujte teplou vodou.